Åke Perssonssångare

Sommarkonsert Kroatorpet Huskvarna onsdag 5/7

Föreningens solister sjöng nyligen vid Mjölby Hembygdsgård och solisterna överträffade sig själva med enastående sångprestationer. Föreningens sångpedagog Åke Persson var nu spänd på deras sångliga insatser vid Kroatorpets restaurang och café av flera skäl dels fick konserten flyttas in i restaurangen på grund av regn, dels hur skulle det låta i en fullsatt restaurang och dels upprepas sällan en så bra konsert, som gjordes i Mjölby Hembygdsgård, men det hände.

Det blev en da capo-upplevelse. Sångskolan firade triumfer på nytt med sin undervisning. Det är inte amatörer längre. Det är proffssolister. Så lät det från publikröster! Under dånande applåder sjöng 18 solister 26 populära sånger, som Evergreen, Make you feel my love, Unforgettable, Candle in the wind, Bring it on home to me, Viljasången, I am who I was born to be, Duvemåla hage, I will survive, Bedårande sommarvals, Could we start again och många andra.

Eftermiddagens solister samlade: