Åke Perssonssångare

Julsångsparad lördag 17 december i Sofiagården, Jönköping

Det blev stående ovationer även denna julkonsert med Solistkören och välskolade röster, som trimmats i föreningens sångskola. Varje julkonsert är en kraftsamling. Solisternas sånger skall övas in, granskas, förbättras. Solistkörens stämmor skall sitta i sopran, alt, tenor och bas, då blir det ett välljud för en ivrigt lyssnande publik. Så blev det också detta år 2022.

Solistkören inledde med Gläd dig o värld, Tänd ett ljus solist Oskar Löfgren, Julen är här och den självskrivna Advent av Otto Olsson. Den senare körsången kräver mycket av körsångarna, musikaliskt, röstmässigt och en vaken dirigent, Ulrica Liljegren, som skall slå in körsångarna på rätt ställe. Solistkören avslutade konserten med Betlehems Stjärna, Gören portarna höga, solist Anders Claesson, Pie Jesu och avslutade med O, helga natt.

Två debutanter presenterade sig i Lasse Eriksson och Maria Hillerström med goda prestationer och belönades med kraftiga applåder. Maria fanns med för tio år sedan, men nu med ett nytt innehåll i röstapparaten. Lasse sjöng Sockerbagaren i jazztappning och Maria i Jingle bell rock. Vidare sjöngs det duetter, trio och flera solon på julens tema. Publiken gick hem nynnande på julens vackra sånger. Föreningens sångpedagog Åke Persson tackade medverkande solister och solistkören samt publiken för engagemanget.

 

Kören under ledning av Ulrica Liljegren.

xxxxxxx

Uppladdning inför konserten.