Foto Åke Persson
Agnetas text till JP:
Nu är det sommar igen och solisterna i Åke Perssons Sångare är på turne som brukligt är. Första stället för sångarna att visa upp på sig var hos Sema i Stugan Stadsparken, och sångarna var på hugget och visade upp en bred repertoar av sånger från nästan alla genrer inom musiken. Det var bra prestationer av samtliga medverkande. Solisterna är allesammans skolade av sångpedagogen Åke Persson, som tillsammans med sin medarbetare Agneta Dahlgren bedriver sångundervisning i Jönköping, Tranås och Mjölby.
Åkes text på Facebook:
Vi, som följer Föreningen Åke Perssons sångare och mångfalden av dess solister, märker, vilken utveckling deras röster fått. Det är större röster, vackrare röster, bättre artisteri, när de presterar sina sånger. Det är sångsolister, som levererar olika genrer och ger publiken mersmak. Vid denna konsert presterade 16 solister sin utveckling under året i föreningens sångskola, som leds av Åke Persson och Agneta Dahlgren.
Sabina Frick inledde konserten med That ole devil calle love, sedan sjöng Agneta och Åke Nocturne, Mia Olson i Have I told you, , Per Carlgren i Om jag hade pengar, en duett Himlen är oskyldigt blå med Annika och Oskar Löfgren, Green grass of home med Donald Stendahl, She used to be mine med Sascha Berg, Starman med Claes Verdonk, Jag ger dig min morgon med Marie Persson, Utan dina andetag med Lis-Anna Engstrand, Håll mitt hjärta med Maria och Jerry Nejd, Stad i ljus med Christer Mohlin, Inte jag med Bitte Edwall, She`s always a woman to me med Oskar Löfgren, When we were Young med Annika Löfgren, Allt som jag känner med Sabina Frick och Donald Stendahl, Desperado med Mia Olson, Sagolandet med Lis-Anna Engstrand, Trubbel med Per Carlgren, Ack Värmeland du sköna med Rick Karlsson, Gypsy queen med Jerry Nejd, Evergreen med Bitte Edwall, I believe med Sascha och Door, sist Det måste vara underbart med Agneta och Åke.
